"מפני שזה קשה" – תוכנית אפולו והמסע אל הירח

מאת דוד פולישוק

 

"מפני שזה קשה" - הטקסט

ועוד:

האם באמת נחתו על הירח?

השיבה אל הירח?

המתכנן הראשי והמהנדס הנאצי

תמונות:

כדור הארץ זורח מעל הירח כפי שצפו בו האסטרונאוטים של אפולו 10. תמונותיו של כדור-הארץ כגולה קטנה ותכולה, הוסיפו לתפיסה המודרנית בדבר הצורך לשמור על הבית היחיד והשברירי המשותף לאנושות כולה.

 

 

אפולו 11 משוגרת אל הירח על-ידי הרקטה האימתנית סאטורן 5. גובהה של הרקטה עלה על 110 מטרים, ושלושת שלביו על אחד-עשר מנועיהם פעלו על-ידי שריפה של דלק נוזלי.

 

 

דייב סקוט (מימין) וג'ים אירווינג עורכים אימון גיאולוגי בהרי ניו-מקסיקו לקראת משימת אפולו 15.

 

 

 

אפולו 15 כפי שנצפתה מהנחתת "פאלקון", בטרם חברו השתיים יחדיו למסע חזרה אל הארץ. החללית מורכבת מתא הפיקוד (החרוט העליון), מתא השירות (הגליל המרכזי) ומהמנוע. רק תא הפיקוד שב לכדור-הארץ בסופו של המסע, וכל שאר החלקים נזנחים בחלל.

 

 

 

ג'ים אירווינג, טייס הנחתת של אפולו 15, מצדיע לדגל האמריקאי ליד הנחתת והרובר – רכב הירח.

 

 

 

הרובר, רכב הירח, איפשר לאסטרונאוטים של אפולו 15, 16 ו-17 להתרחק מהנחתת ולהרחיב את שטח המחקר. כאן נראה ג'ין סרנן, מפקד אפולו 17 ליד הרובר.

 

 

 

דיק סלייטון וטום סטאפורד אוחזים בשפופרות מזון רוסיות בטיסה המשותפת של אפולו-סויוז שנערכה ב-1975. הטיסה, שנועדה להראות לעולם שהחלל אינו מקום למאבק אלא לשיתוף פעולה בינלאומי, כללה חיבור של תא אפולו עם תא סויוז בחלל, ומעבר חופשי של האסטרונאוטים והקוסמונאוטים זה לרכבו של זה. כיום, שיתוף פעולה כזה הוא עניין שבשגרה אך בעבר, בעיצומה של המלחמה הקרה, לא היה זה עניין של מה בכך. בכל אופן, נראה שסלייטון וסטאפורד העדיפו את שפופרות המזון האמריקאיות.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

התמונות מופיעות ברזולוציה מלאה באתר של נאסא על תוכניות אפולו התמונות מוגנות בזכויות יוצרים של נאסא.