מאגרי מידע על אסטרואידים

 

הידע הרב שנצבר בנושאי אסטרואידים נמצא במאגרי נתונים הנגישים לכל דורש על רשת האינטרנט. מאגרי מידע אלו מנוהלים ע"י מדענים העוסקים באסטרונומיה ובחקר האסטרואידים ומעודכנים חליפות בנתונים חדשים. להלן רשימת האתרים ופירוט קצר אודותיהם:

1.    Horizon - אתר של JPL ובו מידע אסטרומטרי על כל הגופים במערכת השמש. האתר מספק את הקואורדינטות המדויקות ופרטים תצפיתיים נוספים לפי שלל תנאים כגון שם הגוף, תאריך וזמן התצפית, מיקום המצפה ועוד. כתובת האתר: http://ssd.jpl.nasa.gov/cgi-bin/eph.

2.    JPL (Jet Propulsion Laboratory) - לארגון זה השייך לנאסא אתר מידע מתוחכם על NEOs הכולל רשימה מלאה שלהם ושל משתניהם המסלוליים. האתר מאפשר לשלוף נתונים בתנאים נוחים וכולל תרשים תלת מימדי ואינטרקאקטיבי המציג את מסלול הגוף ביחס למרחב ולזמן. כתובת האתר: http://neo.jpl.nasa.gov.

3.    MPC (Minor Planet Center) - המרכז לפלנטות קטנות מיסודו של הארגון הבינלאומי לאסטרונומיה (IAU) מנהל את הידע האסטרומטרי על הפלנטות הקטנות. המרכז מקבל נתוני תצפית רבים מכל העולם, ממספר את הגופים ומחשב את מסלוליהם. האתר מאפשר לחשב את קואורדינטות הגופים בכל זמן, לזהות על-סמך התצפיות אם הגוף מוכר ועוד. האתר כולל גם רשימה של נתוני עקומות אור של אסטרואידים. כתובת האתר: http://cfa-www.harvard.edu/iau/mpc.html.

4.    NeoDys (Near Earth Objects - Dynamic Site) - אתר מידע ושירותים המתעדכן בקביעות ע"י חוקרים מאוניברסיטת פיזה. אתר זה מכיל נתונים תצפיתיים, דינמיים ופיסיקלים על כל ה-NEOs ומהווה משקל נגד של גיבוי וביקורת על נתוני ה-MPC. אתר נוסף של הקבוצה, המכונה AstDys, מספק מידע דומה לכלל הפלנטות הקטנות. כתובת האתר: http://newton.dm.unipi.it/cgi-bin/neodys/neoibo.

5.    Ondrejov - מצפה הכוכבים אונדרחוב שבצ'כיה מספק מידע פיסיקלי של NEOs רבים שנצפו שם ע"י פטר פראבק ועמיתיו. כתובת האתר: http://sunkl.asu.cas.cz/~ppravec.

6.    PDS (Planetary Data System - Asteroid Archive) - מאגר המידע הפלנטרי של נאסא, הכולל שלל נתונים פיסיקלים של אסטרואידים שקובצו ממחקרים רבים, כמו גדלים, זמני סיבוב, סיווג ספקטרלי, ערכי אלבדו ועוד. כתובת האתר: http://www.psi.edu/pds.

7.    SMASS (Small Main belt Asteroid Spectroscopic Survey) - נתונים ספקטרוסקופיים של כ-1,300 אסטרואידים שנאספו ע"י פרופסור רי'צרד בינזל מ-MIT ועמיתיו. כתובת האתר: http://smass.mit.edu.

8.    E.A.R.N (European Asteroid Research Node) - מאגר מידע הכולל פרמטרים פיסיקלים ומסלוליים של NEOs בתוספת הפניות למאמרים עצמם. האתר מתוחזק ע"י גרהרד האן ממכון DLR בגרמניה. כתובת האתר: http://earn.dlr.de/nea.

9.    Asteroids with Satellite – אתר המכיל שלל פרטים, סטטיסטיקות והפניות אודות אסטרואידים כפולים ("אסטרואידים עם לוויינים"). את האתר מתחזק ומעדכן רוברט ג'ונסטון. כתובת האתר: http://www.johnstonsarchive.net/astro/asteroidmoons.html.